Kategorie

Asistent fotografa

Autor
Sdílet

Často mi do svatebních poptávek chodí dotazy, co konkrétně asistent svatebního fotografa dělá a čím je prospěšný. Proto jsem se rozhodl napsat krátký článek o tom, proč je asistent pro svatebního fotografa důležitý, a proč se já osobně bez něj neobejdu.

V čem spočívá práce asistenta? Má vliv na kvalitu svatebních fotografií? Proč je důležitý?

HLÍDÁ TECHNIKU A STARÁ SE O NI

Odkládat batoh, drahé objektivy nebo fotoaparát bez dozoru někde opodál není moudré. Nepozorností může dojít například k jejich poškození nebo ztrátě. Aby mohl fotograf skutečně podat skvělý výkon, potřebuje se na focení plně soustředit. To však není možné, když se mu myšlenky točí kolem bezpečí techniky a neustále se musí ohlížet přes rameno, jestli je v pořádku a na svém místě. Z těchto důvodů se o zrovna nepoužívanou techniku stará právě asistent.


PODÁVÁ TECHNIKU A PODÍLÍ SE NA PLYNULEJŠÍM PRŮBĚHU FOCENÍ

Pokud se chci rychle pohybovat, běhat mezi svatebčany, být pohotový, bez omezení se dostávat do krkolomných póz a dělat dokonalé fotografie, nemohu na sobě mít těžký batoh, natož balit, přenášet věci, čistit a měnit objektivy, karty, baterie a tak dále. Na tyto práce s sebou mívám asistenta, díky kterému je tak focení plynulejší a celkově příjemnější.


NOSÍ A ARANŽUJE VĚCI NA FOCENÍ

Při focení šatů, kytice, snubních prstenů a dalších předmětů dokáže šikovný asistent fotografovi opět ušetřit spoustu času a energie. Zatímco se fotí detail kytice, asistent může přinést a naaranžovat např. prsteny nebo šaty.


POMÁHÁ PŘI FOCENÍ PORTRÉTŮ

U svatebních portrétů je třeba, aby se fotograf soustředil na kompozici, světlo, popř. práci s výrazy novomanželů. Asistent pak věnuje více pozornosti rozepnutým knoflíkům, pokrčené košili či jiným nedokonalostem. Může také podržet závoj nevěstě, upravit jí šaty nebo podržet kytici. Fotograf tak nemusí neustále přebíhat, něco držet nebo upravovat a může se plně soustředit na focení.

V případě skupinového focení si můžou fotograf s asistentem práci rozdělit. Fotograf se soustředí na kompozici, rozestavení svatebčanů, výrazy a dává pozor, aby na fotografiích nikdo nemrkal. Asistent se pak dívá po detailech na oblečení. Může svatebčany upozornit, aby si upravili kravaty, košile, zapnuli knoflíky, podržet jim telefony nebo sluneční brýle, aby jim nevzhledně netrčely z kapes, popř. upravit šaty nevěstě. Z čistě praktického hlediska není možné, aby fotograf dával na všechno pozor, aniž by focení skupinek netrvalo věčnost.


OSVĚTLOVÁNÍ, EFEKTY A STYLIZOVÁNÍ SCÉNY

Ať už jde o držení externího blesku nebo osvětlovací desky, často není možné, aby fotograf osvětloval a fotil zároveň. Je například třeba nasvítit scénu z úhlu a výšky, která to jednomu člověku neumožňuje. Asistent také může být k ruce při provádění různých efektů (prskavky, světla, držení různých objektů před objektivem atp.).


ZAJIŠŤUJE MARKETING A PR

Ačkoliv je navazování kontaktů pro budoucí spolupráce žádoucí, jako fotograf na to nemám mnoho času. Ať už jde o svatebčany, kteří hledají fotografa pro svoji budoucí svatbu, nebo samotné dodavatele (vizážistky, koordinátorky, floristky, cukrářky nebo DJe), kteří by rádi navázali spolupráci, většinou se mi myšlenky honí jen kolem focení. Z toho důvodu je pro mě nepostradatelná právě pomoc asistenta, který mě může zastoupit, prohodit s dotyčnými pár slov, seznámit se, popř. předat vizitky.

Asistent také může pořídit fotografie či videa z místa, kde zrovna pracujeme, nebo mě cvaknout při práci pro účely PR.


DÁVÁ POZOR, ABY FOTOGRAF NEVRAZIL DO STROMU, NEZAKOPL...

Ačkoliv se to může zdát vtipné, stává se to poměrně často. Fotograf jde pozadu před novomanžely nebo svatebčany a v zápalu focení zapomene, že má za zády rybník. Asistent proto dává pozor na jakékoliv překážky a snaží se, aby k něčemu podobnému nedošlo a předešlo se případnému poškození techniky nebo újmě na zdraví.


PSYCHICKÁ PODPORA, ŘIDIČ, CATERING

Na svatbu se mnou vždy jezdí asistent, který mě dokáže v psychicky náročnějších situacích podržet a povzbudit. Kromě toho je dobré s sebou mít někoho, kdo mě může na konci svatebního dne vystřídat za volantem v případě, že už budu příliš unavený. U delších cest se tato pomoc nesmírně hodí.

V neposlední řadě také nesmím opomenout fakt, že asistent se stará o pitný režim fotografa. Díky tomu nemusím odbíhat pryč kvůli občerstvení, jelikož všechno má při ruce můj asistent.

CO NAOPAK ASISTENT V POPISU PRÁCE NEMÁ?

Asistent v žádném případě není druhý fotograf. Pokud jste si neobjednali druhého fotografa, nelze asistenta žádat o pořízení jakýchkoliv fotografií nebo záběrů. Asistent je na svatbě přítomen výhradně z výše uvedených důvodů. Pokud budete chtít pořídit nějakou fotografii, můžete však asistenta upozornit na Vaše přání a on už mi dá vědět.

HLAVNÍ STRÁNKA