Kategorie

2 fotografové na svatbě

Autor
Sdílet

Existuje celá řada důvodů, proč se na svatbě vyplatí fotit ve dvou. Kdy a proč je vhodné si objednat dva svatební fotografy, to se dozvíte v článku.

DRUHÝ SVATEBNÍ FOTOGRAF
Kdy se vyplatí na svatbu objednat dva fotografy a jaké jsou výhody?

Plánování svatby s sebou přináší celou řadu rozhodnutí. Výběr toho správného fotografa je jedním z těch největších. Když se mě klienti ptají, jestli má smysl objednávat si druhého fotografa, nejčastěji odpovídám, že záleží na mnoha faktorech. Existuje totiž celá řada důvodů, proč si druhého fotografa objednat, a kdy se bez něj na svatbě naopak obejdete.

Často se například může udát několik momentů v jeden okamžik, a ač je hlavní fotograf sebešikovnější, nemusí se mu je podařit zachytit. Vše se totiž může přihodit v krátkém sledu za sebou. Možnost zaznamenat dvě události ve stejnou chvíli nebo jeden moment ze dvou úhlů má jednoduše něco do sebe. Kdy a proč se tedy dva fotografové vyplatí?

DVA JSOU VÍCE NEŽ JEDEN

V případě, že plánujete svatbu, na kterou dorazí více jak 100 hostů, nelze zaručit, že se všichni objeví na fotografiích. Stejně tak nelze od jednoho fotografa očekávat, že zachytí každý pamětihodný moment. Jeden fotograf nemůže mít zkrátka oči všude. Dva fotografové mohou být na dvou místech zároveň, fotit jeden moment ze dvou úhlů, zachytit více momentek a pořídit více fotografií se svatebčany.

MOHOU BÝT NA DVOU MÍSTECH ZÁROVEŇ

Příkladem jsou například situace, kdy přípravy snoubenců probíhají na dvou různých místech zároveň, nebo portrétní focení novomanželů, kdy druhý fotograf zůstává s hosty, zatímco ten hlavní odjíždí fotit s nevěstou a ženichem.
Dva fotografové se také mohou strategicky postavit při akčních momentech, jakým je například hod kyticí. Je téměř nemožné zachytit nevěstu při hodu, a pak rychle přeostřit na chytající slečny. Zatímco hlavní fotograf může krásně vyfotit nevěstu při házení, druhý fotograf může snadno vyfotit moment, kdy se slečny pokouší kytici chytnout.

MOHOU FOTIT JEDEN MOMENT ZE DVOU ÚHLŮ

Už na obřadě se během příchodu nevěsty jeden z nás může soustředit na reakci ženicha a druhý na nevěstu s tatínkem. Při výměně prstýnků může jeden z nás fotit detail rukou nebo reakce svatebčanů, kdežto druhý se plně soustředí na ženicha a nevěstu. Ne, že by jeden zkušený fotograf nebyl schopný všechny z výše uvedených momentů zaznamenat sám, avšak středem jeho pozornosti budou vždy především snoubenci. Podobných situací se během svatby odehrává více.

KREATIVITA

V rámci celé svatby může druhý fotograf fotit z netradičních úhlů, popustit uzdu fantazii, a vytvořit tak něco jedinečného. Hlavní fotograf se naopak soustředí na to nejdůležitější a fotí na jistotu.

ZÁLOHA

Po bocích mi visí dva foťáky a fotografie v každém z nich ukládám na dvě karty zároveň. Proč? Protože v případě, že by se něco porouchalo, vím, že jsem i na takovou nepravděpodobnou situaci připravený. Na rozdíl od jiných typů focení, to svatební se přefotit nedá.
Je důležité si také uvědomit, že celodenní fotografování svatby je psychicky i fyzicky náročné. Druhý fotograf je v těchto ohledech záloha hlavního fotografa, kterého navíc uklidňuje vědomí, že s sebou má někoho, kdo jej dokáže za jakýchkoliv okolností zastoupit.

ASISTENT

Druhý fotograf může v náročnějších situacích zaujmout pozici asistenta nebo pomoct během přípravy náročnějších kompozic. Může například držet světla, přidržovat žebřík nebo podávat a přenášet techniku.

DOSTANETE VÍCE KVALITNÍCH FOTOGRAFIÍ

To, že od dvou fotografů dostanete více fotografií než od jednoho, vás asi nepřekvapí. Důležitější než kvantita je však kvalita samotných fotografií. Jednomu fotografovi se totiž mohlo podařit zachytit určitý moment lépe než druhému, což vytváří prostor vybrat ty lepší.

DVA RŮZNÉ STYLY

Oblíbeným důvodem, proč si k sobě rád beru druhého fotografa je fakt, že oba máme na fotografii jiný pohled. Každý z nás je také kreativní svým vlastním způsobem. Zpravidla si proto k sobě vybírám fotografa, jehož styl doplňuje ten můj. Jeden z nás má například více romantické cítění, zatímco práce toho druhého je spíš akční. Výsledkem naší práce jsou pestřejší a zajímavější fotografie.

Pojďme si to tedy shrnout. Je nutné mít na svatbě dva fotografy? Nejspíš ne. Celá řada fotografů pracuje sama nebo s asistentem a odvádí skvělou práci.
Vyplatí se mít dva fotografy na svatbě? Jednoznačně ano. Dva fotografové dokážou to, co jeden ne a existuje celá řada pádných důvodů, proč si za druhého fotografa připlatit. Teď už jen záleží na tom, jestli jsou pro vás tyto výhody dostatečně atraktivní.

HLAVNÍ STRÁNKA